Pierwszy Dzień Wiosny :)


Pierwszy dzień wiosny celebrowany jest na całym świecie. W naszym kraju dzień ten kojarzy się z topieniem marzanny, chodzeniem na wagary i ubieraniem się na zielono. Tymczasem w różnych krajach na świecie świętowanie go przybiera inne, równie ciekawe formy.


Polska Marzanna to symbol zimy i śmierci. Topienie jej ma zapewnić urodzaj w nadchodzących miesiącach. Podobny zwyczaj możemy spotkać w Szwajcarii. W czasie pojawienia się pierwszych kwiatów rozpalane jest duże ognisko, na którym spala się wielką szmacianą kukłę w kształcie bałwana nazywanego Böögg . Aby urozmaicić to wielkie widowisko niektórzy szwajcarzy wsadzają do środka swego bałwanka materiały wybuchowe.


Kolejnym ciekawym zwyczajem jest obdarowywanie się martiniczkami - ozdobami z białej oraz czerwonej włóczki przez Bułgarów. Mogą one przybierać różną formę , od rzemyczków na rękę przypominających nasze bransoletki przyjaźni po włóczkowe ludziki przypinane do torebek . Według pielęgnowanej tradycji podarek trzeba nosić dopóki nie zobaczy się pierwszego ptaka np. bociana . Wtedy ludzie składają te talizmany pod kamieniem nad rzeką


Prawdziwą ,, kolorową wiosnę'' możemy spotkać w Indiach . Obchodzi się tam święto przebaczenia zwane Holi- Festiwal Kolorów. Wypada ono zawsze w pierwszą pełnię księżyca na przełomie lutego i marca. Ludzie nie czują się wtedy podzieleni a na znak wiosennej radości i zjednoczenia obsypują się na ulicy kolorowymi proszkami.


Kolejnym krajem , który aż tonie kolorach jest Japonia . Tamtejsze obchody przywitania wiosny koncentrują się głównie na podziwianiu kwitnących drzew wiśni . Związane jest z tym święto zwane Hanami . Japończycy w tradycji mają także obrzędy odpędzania złych demonów , które przypadają na trzeci i czwarty lutego.


Kwiecistą wiosnę celebruje także Kanada . Od ponad sześćdziesięciu lat obchodzi się tam największy na świecie festiwal tulipanów . Można tam zobaczyć ponad milion różnych odmian tych kwiatów ! Warto również wspomnieć , że jest on również symbolem przyjaźni z Holandią .


Następna ciekawa tradycja witania wiosny i zarazem Nowego Roku [ Sorgan ] jest bardzo podobna do naszego Śmigusa- Dyngusa . To oczywiście Wielkie Święto Wody w Tajlandii . Zapoczątkowane zwykłym obrzędem pokropienia wodą na znak błogosławieństwa przeobraziło się w dzisiejszą ogromną bitwę wodną . Ludzie zbierają się wtedy w płytkiej rzece i bawią cały dzień bez względu na wiek.




A na koniec coś śmiesznego :) Czy wiedzieliście , że w Annapolis niedaleko Waszyngtonu mieszkańcy zbierają się żeby dokonać rytuału palenia skarpetek? Ma to zwiastować powrót sezonu rekreacyjnego. 
Z pewnością każda z tych tradycji jest ciekawa i niepowtarzalna. Było by także bardzo miło móc spędzić pierwszy dzień wiosny w jednym z opisanych krajów. Pamiętajmy jednak, że każdy z tych rytuałów wiąże się z witaniem wiosny i radością . 
A więc ... witaj Wiosno !!!

Ala.

Komentarze